Jak vyprat první prádlo pro novorozence?

Kůže novorozence je extrémně jemná a vyžaduje speciální péči. Doporučíme vám, jak prát novorozenecké oblečení, aby bylo bezpečné i pro ni.
Fotografie Lovelova odstraňovače skvrn

Je nutné vyprat novorozenecké oblečení?

Určitě ano! Bez ohledu na to, zda máme novou výbavu z obchodu nebo z druhé ruky, všechny textilie, které přijdou do kontaktu s dětskou pokožkou, se doporučuje před prvním použitím vyprat a vyžehlit. Kůže novorozence je mnohem tenčí než kůže dospělého a nemá ještě silnou ochrannou bariéru. Proto je důležité správně zvolit, jak a čím prát novorozenecké oblečení, aby se odstranily bakterie, nečistoty a potenciální alergeny.

OBSAH

  1. Je nutné vyprat novorozenecké oblečení?
  2. Jak tedy prát novorozenecké oblečení?
  3. Na kolik stupňů byste měli prát dětské oblečení?
  4. Jak dlouho dopředu byste měli prát novorozenecké oblečení?
  5. V čem prát novorozenecké oblečení?

Jak tedy prát novorozenecké oblečení?

Stačí si zapamatovat pár jednoduchých pravidel pro praní a přípravu oblečení pro první dny života dítěte. V prvé řadě z hygienických důvodů pereme oblečení pro novorozence samostatně, bez oblečení ostatních členů rodiny. Zadruhé je vypereme v pračce na speciální program pro děti nebo použijeme dvojité či dokonce trojité máchání, díky kterému se zbavíme zbytků pracího prostředku. Za třetí, nepoužívejte více pracího prostředku, než doporučuje výrobce - nehrozí nám tak nepřesné vypláchnutí mycího prostředku.

Na kolik stupňů byste měli prát dětské oblečení?

Oblečení pro novorozence pereme vždy na nejvyšší možnou teplotu, tedy 60 nebo 90ºC. Většina choroboplodných zárodků odumře při 60ºC, takže výbavičku není třeba „vyvařovat“.

Proč prát prádlo pro novorozence na 30 stupňů není dobrý nápad? Tato teplota není dostatečně vysoká, aby zabila mikroby.

Máte obavy, jak tato teplota ovlivní látky? Oblečení pro nejmenší by mělo být z přírodních materiálů, jako je bavlna nebo bambus, pro které bude vysoká teplota zcela bezpečná. Vždy nejprve zkontrolujte štítek výrobce, ale většinu dětského oblečení lze prát na 60 °C. Vyplatí se také vybírat oblečení v jasných barvách, které pod vlivem častého praní nevybledne. Kromě oblečení nezapomeňte vyprat i další věci pro novorozence, které budou mít přímý kontakt s pokožkou, tedy povlečení, ručníky, látkové pleny, zavinovačky atd. Ve speciálním pracím prostředku pro děti můžete vyprat i oblečení, které budete nosit při porodu a po něm

Jak dlouho dopředu byste měli prát novorozenecké oblečení?

S přípravou dětského šatníku můžete začít už pár týdnů před očekávaným datem příchodu miminka. Oblečení budete pravděpodobně potřebovat v nemocnici, takže byste měli mít některé z nich připravené již ve fázi přípravy tašky k porodu. Všechno oblečení by se také mělo vyžehlit, proto je nejlepší udělat to s dostatečným předstihem, až budete mít sílu a energii. Rozložte si žehlení na několik dní, aby jste si nenamohla nohy ani záda, nebo požádejte členy rodiny, aby to udělali za vás. Vysoká teplota při žehlení pomáhá zbavit se bakterií a některých alergenů, např. je doporučuno žehlit oblečení vašeho dítěte alespoň do šesti měsíců věku nebo déle, pokud je pokožka vašeho dítěte suchá a alergická. V případě nového oblečení se vyplatí vyprat veškeré nově zakoupené oblečení, včetně toho pro dospělé.

V čem prát novorozenecké oblečení?

Rozhodnutí, v čem prát novorozenecké oblečení, je důležité pro zdraví a bezpečnost vašeho miminka. Naštěstí je na trhu v současné době velký výběr pracích prostředků pro děti, a to jak ve formě kapslí, tak i prášků a pracích gelů.

Pro první praní prádla pro novorozence zvolte prací prostředek, který:

  • je hypoalergenní,
  • je dermatologicky testován,
  • má atestaci, posudek nebo osvědčení vědeckého pracoviště, např. Ústavu matky a dítěte,
  • je bezpečný pro novorozence od prvního dne života.

Všechny produkty Lovela Baby tyto požadavky splňují. Jejich složení bylo speciálně vyvinuto pro citlivou pokožku novorozenců a kojenců. Najdete mezi nimi tekutiny, gely a prací kapsle, jak na praní bílého, tak i barevného prádla. A pokud přemýšlíte, zda a čím kojenecké oblečení máchat, mezi produkty Lovela Baby najdete i hypoalergenní aviváž, která je bezpečná pro dětskou pokožku od prvního dne života. Aviváž se postará o měkkost a odolnost dětského oblečení.

Poradna Lovela